6 kwietnia 2018

Zasady współpracy z Rodzicami w ZDROWYM SMYKU!

1. Przyprowadzamy dzieci do przedszkola do godziny 8:45.
2. Żegnamy się i witamy z dziećmi przed drzwiami sali.
3. Rodzice nie wchodzą do sali w trakcie trwania zajęć dydaktycznych.
4. Indywidualne konsultacje Rodziców z nauczycielem odbywają się wg potrzeb.
5. Piątek to dzień, w którym dziecko może przynieść swoją zabawkę, przedszkole nie ponosi za nią odpowiedzialności.
6. Szczoteczki do zębów wymieniamy w każdy pierwszy piątek miesiąca.
7. Pościel wymieniamy w każdy ostatni piątek miesiąca.
8. Rodzice nie przyprowadzają przeziębionych, kaszlących, zakatarzonych dzieci.
9. Po chorobie dziecka konieczne jest zaświadczenie, że dziecko jest już zdrowe.
10. Prosimy o ubiór dostosowany do pogody ( lato- okrycie na głowę, jesień- coś przeciwdeszczowego, zima- ocieplane spodnie, czapka, rękawiczki, szalik itp.)
11. Prosimy, aby dzieci nie przynosiły do przedszkola słodyczy , napojów- wszystkim nam zależy przecież przede wszystkim na ich zdrowiu i racjonalnym żywieniu.
12. Wzajemne zaufanie, wyrozumiałość i życzliwość to fundamenty naszej współpracy.

Wskazówki dla Rodziców

SZANOWNY RODZICU POMÓŻ SWOJEMU DZIECKU POLUBIĆ PRZEDSZKOLE!
Pierwsze dni w przedszkolu są dla Twojego dziecka nowym i trudnym wyzwaniem, ale jest to również przełomowy moment w jego rozwoju społecznym. Nowa przestrzeń, w której się znalazło jest dużo większa i inna niż domowa. Tutaj Twoje dziecko nauczy się nowych relacji i z czasem będzie potrafiło odnaleźć się w różnych sytuacjach jakie spotkają go w przedszkolu w kontakcie z rówieśnikami i nowym środowiskiem. Możesz mu w tym pomóc wykorzystując poniższe wskazówki.

1. BĄDŹ UŚMIECHNIĘTY I SPOKOJNY PRZY POŻEGNANIU, BO TWOJE DZIECKO SZYBKO WYCZYTA NIEPOKÓJ I ZŁE EMOCJE
– Powiedz mu pogodnie, że czas w przedszkolu spędzi w towarzystwie miłych pań i innych dzieci, z którymi będą się świetnie bawić.

2. NIE PRZEDŁUŻAJ POŻEGNANIA
– Im dłużej trwa pożegnanie tym bardziej rośnie w dziecku niepokój. Nawet jeśli dziecko płacze, szybciej uspokoi się przy krótkim pożegnaniu.
– Nie bój się o swoją pociechę, pozostawiasz ją pod opieką wykwalifikowanej kadry, która dokładnie wie, jak zająć dziecko by zapomniało o rozstaniu z Tobą. Dzieci w tym wieku charakteryzuje niestabilność uczuć, w jednej chwili płacze, a za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi. Czy nie zachowuję się tak czasem w domu?

3. BĄDŹ PRZEKONANA/PRZEKONANY, ŻE PRZEDSZKOLE JEST NAJLEPSZYM MIEJSCEM STYMULUJĄCYM ROZWÓJ PSYCHICZNY, EMOCJONALNY I SPOŁECZNY TWOJEGO DZIECKA
– Jeśli naprawdę w to wierzysz sama/ sam sprawisz, że Twoje dziecko zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i przyjaznym przedszkolu. Nigdy jednak nie opowiadaj nierealnych rzeczy, które się nie potwierdzą: nie możesz rozczarować swojej
pociechy!

4. POZWÓL ZABRAĆ DZIECKU JEGO ULUBIONĄ ZABAWKĘ DO PRZEDSZKOLA
– „Cząstka domu”, np. pluszowy miś, lalka czy samochodzik, ułatwi poradzenie sobie w obcym dla dziecka miejscu, sprawi, że będzie miał coś swojego.

5. ZAPYTAJ DZIECKO JAK MINĄŁ DZIEŃ W PRZEDSZKOLU
– Twoje zainteresowanie wzbudzi zainteresowanie Twojego dziecka i przekonanie, że przedszkole jest czymś ważnym dla Ciebie i dla niego.

6. CZYTAJ WSPÓLNIE Z DZIECKIEM KSIĄŻECZKI O PÓJŚCIU DO PRZEDSZKOLA
– Dzięki temu będzie miało możliwość zapoznawania się z rytmem i organizacją dnia przedszkolnego.

7. SKUPIAJ SIĘ NA POZYTYWACH, KTÓRE MOGĄ SPOTKAĆ W PRZEDSZKOLU, A NIE NEGATYWACH
– Mów ciekawie o przyszłych wydarzeniach w przedszkolu, np. „Słyszałam/ słyszałem, że niedługo będziecie szukać oznak jesieni”.
– Raczej nie mów do dziecka negatywnie, np. „Może wcale nie będzie tak źle” itp. Dzięki temu odwrócisz uwagę dziecka od niepotrzebnego zamartwiania się.

8. ROZWIJAJ CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE, CZĘSTO TO ONE DOSTARCZAJĄ DZIECKU NIEPOTRZEBNEGO STRESU
– Pozwól swojemu dziecku samemu umyć ręce, korzystać z toalety. Niech samodzielnie się ubiera i rozbiera. Większa samodzielność sprawi, że dziecko poczuje się pewniej i bardziej niezależnie, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

9. WRÓĆ DO DZIECKA WTEDY, KIEDY OBIECAŁEŚ/OBIECAŁAŚ, ŻE BĘDZIESZ
– Powiedz dziecku, że odbierzesz je np. „po obiedzie” czy „po podwieczorku”, bo Twoje dziecko będzie wtedy dokładnie wiedziało co to oznacza i to je uspokoi.

10. NIE STRASZ DZIECKA PRZEDSZKOLEM
– Nigdy nie mów swojemu dziecku „Jak będziesz niegrzeczny to zostawię cię w przedszkolu” albo „Jak się nie uspokoisz to oddam cię do przedszkola”!: w ten sposób wzbudzasz lęk i obawę porzucenia u swojej pociechy. Przedszkole ma być dla Twojego dziecka miejscem bezpiecznym, przyjaznym, ciepłym, do którego z chęcią będzie przychodziło, a nie karą. Takie zwroty powodują u niego niepokój wewnętrzny i niepewność, a to ma wpływ na zachowanie Twojego dziecka zarówno w domu jak i w przedszkolu; od jego stanu psychicznego zależy czy będzie ufać innym czy będzie podejrzliwe, zlęknione i wycofane.